Ako sa starať o výrobky z kože?

Ako sa starať o výrobky z kože Starostlivosť o pravú kožu

Ako sa starať o výrobky z kože??

Mnohí máme v šatníku výrobky z rôznych materiálov, či už sa jedná o syntetiku, textíliu, umelú kožu alebo pravú prírodnú kožu. Každý z týchto materiálov ma svoje vlastnosti, ktoré majú dopad na pevnosť, odolnosť a priedušnosť výrobku. 

Označenie pravej kože

Skúsenejší ľudia vedia rozoznať syntetickú kožu tzv. umelú kožu od pravej prírodnej kože na prvý pohľad, dotyk či čuch materiálu.

Zakúpiť si kvalitný kožený výrobok zvyčajne nestačí. Dôležitá je správna starostlivosť o dotyčný kožený produkt. Výnimočnosť a odolnosť výrobku závisí aj od toho z akej kože je vyrobený. Vo výrobe sa najviac používa bravčová alebo hovädzia koža, ktorá je pevná a vysoko odolná voči odieraniu výrobku. Vyrábajú sa z nej aktovky, kufre, kabelky, topánky, opasky.  Hodnotnejšou je teľacia koža, ktorá je ľahká, priedušná a príjemná na dotyk. Z nej sa najčastejšie vyrába menšia kožená galantéria akou sú peňaženky, vizitkáre, puzdrá, menšie taštičky a podobne.

Kožené produkty môžu mať aj rôznu povrchovú úpravu. Môžu byť haldké, lakované, brúsené s textúrou a pod. Každá z týchto povrchových úprav si vyžaduje inú starostlivosť.

Starostlivosť o pravú kožu

Hladká koža – Vyčistiť ho môžeme jemne navlhčenou handričkou a mydlovou vodou. Čistíme tak, aby koža nenasiakla veľa vody a následne sa nepoškodila. Ošetrujeme ju impregnačnými prípravkami a špeciálnymi krémami s obsahom včelieho vosku, ktoré je možné zakúpiť v predajniach s koženou galantériou alebo v online obchodoch.

Brúsená koža – Starostlivosť o kožu z brúsenou povrchovou úpravou je omnoho náročnejšia. Pre jej brúsený povrch dochádza k rýchlejšiemu a väčšiemu znečisteniu. Samotná náročnosť očistenia závisí od ochranných prostriedkov, ktorými bol samotný výrobok ošetrovaní pred znečistením. Pri dôkladnej ochrane postačí očistenie pomocou kefky na obuv. V opačnom prípade je potrebné zvoliť špeciálnu čistiacu penu a po uschnutí kožený výrobok očistiť kefou.

Lakovaná koža – Táto povrchová úprava je citlivá na rôzne mechanické poškodenia. Preto ju čistíme jemnou handričkou a špeciálnymi krémami. Nikdy nepoužívame na čistenie tvrdú kefu, nakoľko by mohla lakovanú povrchovú úpravu poškodiť. ! Na lakovanú kožu nepoužívame impregnačné prípravky, pretože by taktiež mohli poškodiť jej povrch. Najlepšie teda použiť jemnú a mäkkú handričku a dotyčné prípravky, ktoré si zakúpime v obchode.

Veríme, že vám tieto rady pomohli.